Powszechna Deklaracja Praw Człowieka jest zbiorem praw człowieka i zasad ich stosowania. Uchwalono ją przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 10 grudnia 1948 r. w Paryżu. Na jej uchwalenie miały wpływ wydarzenia II wojny światowej, kiedy na jaw wyszły nazistowskie zbrodnie Niemiec. Uznano wtedy, że Karta Narodów Zjednoczonych tylko ogólnie formułuje prawa człowieka, więc w San Francisco na konferencji wysunięto propozycję utworzenia karty praw człowieka. Prace rozpoczęły się w 1945 r., a główną rolę w tworzeniu Deklaracji odegrali Kanadyjczyk John Peters Humphrey, Francuz Rene Cassin, Eleanor Roosevelt, Libańczyk Charles Malik oraz Chińczyk Peng-Chun Chang. Deklarację przyjęto bez sprzeciwu, na 58 państw członkowskich ONZ tylko 8 wstrzymało się od głosu. Były to: RPA, Arabia Saudyjska, ZSRR, Ukraina, Białoruś, Polska i Jugosławia. Polska odmówiła zgody na pojęcie powszechności praw człowieka w rozumieniu Deklaracji. Jemen i Honduras w ogóle nie wzięły udziału w głosowaniu.
Eleonore Roosevelt z Powszechną deklaracją praw człowieka |
Powszechna Deklaracja Praw Człowieka rozpoczyna się Preambułą.
Preambuła to wstęp do aktu prawnego, zwykle o istotnym znaczeniu politycznym, opisujący okoliczności wydania aktu oraz określający cele, jakim powinien on służyć.
Po niej występuje 30 artykułów, pierwsze trzy artykuły poświęcone są wolności, równości i braterstwu – zasadom uznanym już przez Wielką Rewolucję Francuską.
Tekst Deklaracji Praw Człowieka można znaleźć na stronie:
http://www.unesco.pl/fileadmin/user_upload/pdf/Powszechna_Deklaracja_Praw_Czlowieka.pdf
Ciekawostki:
- w porównaniu z paktami praw człowieka, które uchwalono na podstawie Deklaracji zawiera ona o dwa prawa więcej – prawo do własności oraz prawo do azylu. Państwa przyjmujące ostatecznie wycofały te dwa prawa z uchwalonych później dokumentów, ze względu na ich wiążący charakter.
- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka została umieszczona w Księdze rekordów Guinnessa, jako najczęściej tłumaczony dokument. Na stronie ONZ można znaleźć aż 440 wersji językowych.
Źródła:
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Powszechna_deklaracja_praw_człowieka
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Preambuła
Grafika:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Powszechna_deklaracja_praw_cz%C5%82owieka
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz