Łamanie praw człowieka na świecie


Codziennie na świecie łamane są prawa człowieka. Zdarza się to przede wszystkim tam, gdzie silniejsi mogą czuć się bezkarni w swoich działaniach wobec słabszych. Dochodzi to tego nie tylko w krajach ubogich czy totalitarnych, ale także w krajach wysoko rozwiniętych (choć w tych drugich naprawdę rzadko). W rozwiniętych krajach demokratycznych prawa człowieka zostały zagwarantowane w licznych dokumentach m.in. konstytucjach. Każdy obywatel ponosi odpowiedzialność za swoje czyny. Istnieją jednak kraje, gdzie prawa człowieka nie są chronione w żaden sposób.

Przyczyny łamania praw człowieka są następujące:
- ekonomiczne – zapewnienie utrzymania rodzinie jest ważniejsze niż walka o prawa człowieka np. nielegalni imigranci latynoscy w USA godzą się na niewolnicze traktowanie, ponieważ liczą na poprawę swojej sytuacji ekonomicznej. Poza tym ludzie, którzy całe życie żyją w biedzie, nie myślą, ze mogą chcieć czegoś więcej.
- kulturowe – różne traktowanie człowieka w różnych kulturach, np.. w Europie równe prawa męża i żony w małżeństwie są czymś zupełnie nowym i trudnym do zaakceptowania dla krajów azjatyckich czy afrykańskich.
- prawne -  odmowa podpisania międzynarodowych konwencji dotyczących ochrony praw człowieka ze względu na restrykcyjność przepisów. Oznacza to, że jednym kraju to samo działanie jest zabronione, ze względu na obowiązek przestrzegania praw człowieka, a w drugim dozwolone, bo prawa te nie są przestrzegane. Przykładem jest kara śmierci, która nadal obowiązuje w Chinach i niektórych stanach USA.
- polityczne - forma rządów ma wpływ na przestrzeganie praw człowieka. Jeśli władza jest dyktatorska, to sprawujące ją osoby nie przestrzegają owych praw w imię realizacji własnych celów.
Łamanie praw człowieka może przyjmować różne formy, np.:
- łamanie praw kobiet – przemoc fizyczna, seksualna, psychiczna lub ekonomiczna.
- łamanie praw dziecka - przemoc fizyczna, psychiczna, seksualna, wyzysk oraz zaniedbywanie dzieci, nie zaspokajając  ich podstawowych potrzeb bądź nie zapewnienie im możliwości edukacji.
- łamanie praw mężczyzn - przemoc ekonomiczna, psychiczna, fizyczna, seksualna.
- brak wolności wyznania - łamanie praw człowieka dotyczących religii, tj. prześladowania i tortury.
- nacjonalizm – pogląd, który mówi, że naród może rozwijać się kosztem innych nacji.
- szowinizm – skrajna forma nacjonalizmu, bezkrytyczna miłość do własnego narodu i przekonanie o jego wyższości, połączonym z okazywaniem pogardy innym.
- rasizm – nierówność między rasami ludzkimi.
- antysemityzm – wrogość wobec Żydów.
- ksenofobia – wrogi stosunek do cudzoziemców.


Jest kilka krajów, które szczególnie nie respektują ludzkich praw. Jednym z nich jest z pewnością Korea Północna. 

Kim Dzong Un

Ta ,,republika socjalistyczna" to tak na prawdę państwo, w którym występuje kult jednostki (dziś przywódcy Kim Dzong Una), a władze nie liczą się z obywatelami.
 Kontrolują ich na każdym kroku, za nieposłuszeństwo karzą śmiercią,  izolacją od społeczeństwa lub wygnaniem poza granice kraju, w obozach koncentracyjnych i obozach pracy przebywa nawet 150-200 tys. mieszkańców. Przeciwstawienie się władzy kosztuje odważną osobę, w najlepszym wypadku, wygnanie. Według świadków, w obozach dochodzi do eksperymentów medycznych oraz tortur na karanej ludności. Siły Korei Północnej wciąż dokonują morderstw politycznych poza granicami kraju, skierowanych przeciwko uciekinierom oraz aktywistom nagłaśniającym problem łamania praw człowieka.

Czy ludzie zdają sobie sprawę, jaką wartość może mieć sekunda? Dla kogoś, kto siedzi w ciepłym domu i jest bezpieczny, na pewno niewielką. Jednak w Afryce, właśnie co sekundę dochodzi do złamania praw człowieka.  Ludzie żyją tam w skrajnych warunkach, często bez dostępu do wody pitnej, umierają w skrajnej nędzy lub z powodu chorób, przeciw którym leki nie są dla nich dostępne. Na tych terenach dochodzi do wojen domowych między plemionami. Do walk zmusza się dzieci, które od dzieciństwa szkoli się na morderców. Codziennie giną bezbronni ludzie, śmierć to dla mieszkańców niektórych terenów chleb powszedni. Afrykańscy dyktatorzy nie szczędzą ludzi, jeśli chcą opanować bliskie tereny. Są niezwykle okrutni w swoich poczynaniach. Jedzenie i lekarstwa wymieniane są na broń, dlatego głód, choroby i wojny zbierają coraz liczniejsze żniwo.

W Ugandzie żyje niejaki Joseph Kony, wraz z podległą mu Armią Bożego Oporu. Dokonuje on przestępstw. Do swej armii wciela małe dzieci, które siłą porywa z domów. Dzieci te, nie mając pojęcia co dokładnie robią (są zbyt małe, by odróżnić dobro od zła) stają się bezlitosnymi zabójcami. 5 marca 2012 roku, na portalu YouTube opublikowany został 30 minutowy film promujący międzynarodową kampanię Kony 2012, która na celu ma powstrzymanie działań Josepha.

Niedożywiony afrykański chłopiec

Nietrudno zauważyć, że na półkach pojawia się coraz więcej produktów ,,made in China".  Chiny to kraj, który nie jeden chciałby odwiedzić. Najludniejszy na Ziemi, o dużej powierzchni, są w nim tak piękne i duże miasta, a jakie znane na świecie zabytki! Świątynie buddyjskie, wielki mur... Ale jak wygląda życie w tym kraju? Jest to najczęściej wymieniany kraj, jeśli chodzi o łamania praw człowieka. Rząd ograniczył podstawowe prawa obywateli, między innymi odbierając im wolność słowa. Podejrzani o łamanie prawa stają przed sądem, który wymierza okrutne kary. Nie mają szans na sprawiedliwy osąd, ich zeznanie są egzekwowane przez bolesne tortury. Torturowani są w ,,labiryncie bez wyjścia'', przez co często przyznają się do winy. Domniemane złamania prawa kończą się często śmiercią bez wyroku i możliwości do obrony.

Kontrolowana jest też wyznawana religia. Członkowie Komunistycznej Partii muszą być ateistami. Rząd chiński zwalcza mniejszości etniczne, choć według konstytucji mają one swoje prawa. Codziennie na ulicy można spotkać wrogość i rasizm. Kolejnym przykładem na łamanie praw człowieka w Chinach jest tzw. polityka jednego dziecka. Praktykowana jest w postaci skrajnej, co oznacza, że dochodzi do licznych przymusowych aborcji, morderstw noworodków oraz przymusowej sterylizacji kobiet z mniejszości etnicznych. Jaki jest powód? Walka z przeludnieniem.


Tłum Chińczyków

Znane są na całym świecie przypadki łamania praw człowieka w krajach Bliskiego Wschodu. Najczęściej prześladowania mają charakter wyznaniowy. Cierpią głównie kobiety, które nie mają tam takich praw, jak kobiety europejskie. Nikt nie reaguje, gdy dochodzi do okaleczeń czy zabójstw. Liczne organizacje terrorystyczne sieją postrach wśród ludności. Np. w Iraku czy Afganistanie wciąż prowadzi się działania zbrojne.


Rosja to kolejny kraj, w którym prawa obywateli łamane są nagminnie. Naród podzielony jest na bardzo bogatych lub bardzo biednych. Centrum Rosji żyje we w miarę dobrych warunkach, ale życie na Syberii nie jest łatwe. Państwo swe nakłady przeznacza na cele militarne, funkcjonariusze stosują terror i masowe pobicia, rażenie prądem, tortury, gwałty. Powszechnie znane są działania Rosji w Gruzji czy Czeczenii. Rości sobie ona prawo do władania tymi terenami, przy okazji prowadząc działania zbrojne

Trudne warunki na syberyjskiej wsi

Prawa człowieka są łamane również, jednak w mniejszym stopniu niż w powyższych, w takich krajach jak: Izrael, Meksyk, Słowacja, Stany Zjednoczone (więzienie Guantanamo jako przykład konsekwencji ,,wojny z terroryzmem", porażka w zbadaniu odpowiedzialności za tortury i wymuszone zaginięcia), Tajlandia (aresztowanie pokojowych krytyków za organizowania przedstawień, publikowanie na facebook’u i tworzenie graffiti), Wielka Brytania (ciągłe masowe inwigilowanie w imię walki z terroryzmem), Wenezuela. Trudno w to uwierzyć. Są to jednak naruszenia udokumentowane przez Amnesty International.


Źródła:
- amnesty.org.pl
- problemy-wspolczesnegoswiata.blogspot.com

Grafika:

http://pinger.pl/szukaj/po_tagu/p/2/?t=Korea%20P%C3%B3%C5%82nocna#mid=18406965&idx=0
https://sites.google.com/site/swiatgeografii/home/klasa-iii-gimnazjum/problemy-wyzywienia-ludnosci-w-afryce
http://www.chinskieprzepisy.pl/informacje-o-chinach/chinczycy-w-polsce
http://joemonster.org/art/30356

16 komentarzy:

  1. Mam tak że żyjemy w złym świecie,jak o tym wszystkim czytam zastanawiam się dla czego tyle jest krzywd na swiecie.Dla tego dbajmy o siebie dbajmy o nasze rodziny i o wszystko to co nas otacza . Niech słoneczko zaświeci tam gdzie nie może siegnac

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, niech słoneczko świeci, tylko to, ta nadzieja nam pozostała w tym okrutnym, barbarzyńskim świecie. Nie chcę myśleć, co będzie dalej, jak patrzę, co dzieje się dzisiaj. Straszne... Tylko słoneczko jeszcze świeci, tylko słoneczko jeszcze nie zgasło

      Usuń
  2. Przeczytałem ten artykuł i naprawdę ten artykuł jest mega ciekawy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda ten artykuł jest mega ciekawy przynajmniej można się dowiedzieć co się dzieje w naszym świecie. Jak są traktowani ludzie to jest okropne że w Afryce są bardzo źle warunki

      Usuń
  3. ***** *** oni też łamią prawa czlowieka

    OdpowiedzUsuń
  4. Ja przepraszam bardzo, ale w jaki sposób przyczyną łamania praw człowieka jest łamanie praw kobiet, mężczyzn i dzieci? Czy to nie jest aby błędne koło w rozumowaniu? Pomyślmy logicznie, to jakby zepsuty silnik był przyczyną niedziałania silnika. Absurd!

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. to nie przyczyna, a przykładowa forma łamania praw człowieka

      Usuń
    2. Jest przecież napisane "Łamanie praw człowieka może przyjmować różne formy, np.:"

      Usuń
  5. Co wy macie wogule do Rosji, niema tam nijakich gwałtó,a w Syberii są po prostu takie warunki pogodowe.Spoczątku poczytajcie bardziej szczegułowo o Rosji a potem dajcie wniosek.

    OdpowiedzUsuń
  6. moim zdaniem ten artykuł ma bardzo emocjonalny wydźwięk i nie jest napisany obiektywnym językiem zgodnie z etyką dziennikarską. używanie w tego typu tekstach pytań retorycznych mających wzbudzić u czytelnika określone emocje nie jest dobrym pomysłem, zwłaszcza gdy sporo ludzi zagląda tu tylko po informacje

    OdpowiedzUsuń
  7. Przyczyny ekonomiczne są inne niż podaliście

    OdpowiedzUsuń