- uniwersalny system ochrony praw człowieka – ma charakter globalny, zawiera prawa o charakterze powszechnym i cząstkowym – głównie realizowany jest przez Organizację Narodów Zjednoczonych. - regionalny system ochrony praw człowieka - budowany przez organizacje działające na ograniczonych obszarach- tworzony m.in. przez Radę Europy, KBWE, OPA.
- system międzynarodowych organizacji pozarządowych - mogą one uczestniczyć w pracach Komisji Praw Człowieka, instytucjach OBWE oraz UE, które mają podobną misję – m.in. Międzynarodowy Komitet Polskiego Czerwonego Krzyża.
Rada Europy
Międzynarodowa organizacja rządowa skupiająca prawie wszystkie państwa Europy oraz kilka państw spoza tego kontynentu. Rada Europy powstała 5 maja 1949 w wyniku podpisania przez 10 państw (Belgię, Danię, Francję, Holandię, Irlandię, Luksemburg, Norwegię, Szwecję, Wielką Brytanię i Włochy) Traktatu Londyńskiego. Obecnie liczy 47 członków. Siedzibą tej organizacji jest Strasburg.
Jej głównym celem jest osiągnięcie większej jedności między jej członkami, aby chronić i wcielać w życie ideały i zasady stanowiące ich wspólne dziedzictwo oraz aby ułatwić ich postęp ekonomiczny i społeczny. Realizując tak określony cel organizacja ta zajmuje się przede wszystkim promocją i ochroną praw człowieka, demokracji i współpracą państw członkowskich w dziedzinie kultury.
Logo Rady Europy |
Organami Rady Europy są:
- Komitet Ministrów,
- Zgromadzenie Parlamentarne,
- Kongres Władz Lokalnych i Regionalnych Europy,
- Sekretarz Generalny Rady Europy,
- Komisarz Praw Rady Europy.
Działalność rady Europy koncentruje się na następujących dziedzinach:
- ochrona praw człowieka,
- demokracja,
- wolny rynek,
- kultura i dziedzictwo narodowe,
- edukacja,
- ochrona środowiska naturalnego.
- sprawy społeczne i regionalne.
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości
Główny organ sądowy ONZ Został ustanowiony w 1945 do rozstrzygania sporów między państwami. Trybunał działa według swego Statutu, który opiera się na Statucie Stałego Trybunału Sprawiedliwości Międzynarodowej i stanowi integralną część Karty Narodów Zjednoczonych.
Pałac Pokoju w Hadze - siedziba Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości |
- dążenie do pokoju i ochrony praw człowieka
Jednym z nadrzędnych celów Narodów Zjednoczonych jest dbałość o powszechne poszanowanie praw człowieka i fundamentalnych wolności, jakie przysługują każdemu człowiekowi na świecie. Z tego względu jedną z najważniejszych kwestii dla Narodów Zjednoczonych jest walka z bezkarnością i dążenie do przywrócenia pokoju, sprawiedliwości i poszanowania praw człowieka na terenach ogarniętych konfliktami.
- położenie kresu bezkarności
W swoim końcowym orzeczeniu Trybunał Norymberski stwierdził, że "zbrodnie przeciwko międzynarodowemu prawu popełniają ludzie, a nie abstrakcyjne jednostki i tylko karanie osób winnych tych zbrodni daje możliwość egzekwowania postanowień tego prawa". W następstwie tego orzeczenia zasada indywidualnej odpowiedzialności karnej osób, które dokonują tych przestępstw, stała się podstawą międzynarodowego prawa karnego.
- przyczynianie się do rozwiązywania konfliktów
W sytuacjach, gdy do głosu dochodzą waśnie etniczne, przemoc rodzi przemoc; jedna zbrodnia pociąga za sobą następną. Zapewnienie, że przynajmniej niektórzy sprawcy zbrodni wojennych lub ludobójstwa mogą stanąć przed wymiarem sprawiedliwości, staje się przestrogą dla potencjalnych sprawców i zwiększa szanse na zakończenie konfliktu.
- uniknięcie wad trybunałów doraźnych
Trybunały doraźne, które powstają w zależności od potrzeb, często są przeciążone. Zwłoka, jaka nieuchronnie wiąże się z powołaniem tego typu trybunałów, może spowodować, że koronne dowody zostaną zniszczone, sprawcy uciekną lub znajdą kryjówkę, a świadkowie zmienią miejsce pobytu lub ulegną zastraszeniu.
- przestroga dla potencjalnych zbrodniarzy wojennych
Skuteczna przestroga to jeden z głównych celów Międzynarodowego Trybunału Karnego. Międzynarodowa społeczność nie będzie już więcej tolerować przerażających zbrodni i domaga się pociągnięcia do odpowiedzialności i wymierzenia stosownej kary ich sprawcom, Dlatego też osoby nawołujące do popełnienia zbrodni Międzynarodowych nie znajdą żadnych sojuszników.
MTK mobilizuje również państwa do badania i ścigania zbrodni popełnionych na ich terytorium lub przez ich obywateli. W przeciwnym razie ukaraniem winnych, zgodnie z zasadą komplementarności, zajmie się sam Trybunał.
Organizacja Narodów Zjednoczonych
Jeden z podstawowych celów ONZ, obok utrzymania pokoju na świecie stanowi ochrona praw człowieka. Organizacja uchwala liczne konwencje na ten temat.
Powołała także do życia stałe organy zajmujące się tymi kwestiami. Najważniejszy z nich to Rada Praw Człowieka ONZ, organ pomocniczy Zgromadzenia Ogólnego.
Jej siedziba mieści się w Genewie. Organ liczy 47 członków, wybieranych przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. To właśnie Rada opracowała tekst ,,Powszechnej deklaracji praw człowieka’’
Do jej głównych zadań należą:
- zbieranie informacji o drastycznych wypadkach naruszeń praw człowieka
- promocja edukacji w tym zakresie
- tworzenie odpowiednich struktur instytucjonalnych
- monitorowanie przestrzegania praw człowieka w poszczególnych państwach członkowskich ONZ, doradzanie im w tych kwestiach
- sporządzanie raportów, rekomendacji i zaleceń
Ważną rolę odgrywa też Urząd Wysokiego Komisarza do spraw Praw Człowieka. Urząd ten został utworzony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.
Komisarz to najważniejszy urzędnik ONZ odpowiedzialny za działania tej organizacji w zakresie praw człowieka.
Zajmuje się przede wszystkim:
- promocją współpracy międzynarodowej
- przygotowywaniem raportów
- przeprowadzaniem analiz i zbieraniem informacji na temat naruszeń praw człowieka
Flaga ONZ |
Źródła:
- http://europa.eu/about-eu/institutions-bodies/european-council/index_pl.htm
- https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Rada_Europy
- http://portalwiedzy.onet.pl/88157,,,,miedzynarodowy_system_ochrony_praw_czlowieka,haslo.html
- http://www.wosna5.pl/pozarzadowy_system_ochrony_praw_czlowieka
- http://www.wos.net.pl/prawa-czlowieka.html
Grafika:
http://thebeaconleics.com/the-convention-on-the-rights-of.html
http://www.unic.un.org.pl/poznaj_onz/mts.php
https://www.msz.gov.pl/pl/polityka_zagraniczna/organizacje_miedzynarodowe/organizacja_narodow_zjednoczonych/
Przydatny wpis :) Warto wiedzieć takie rzeczy :)
OdpowiedzUsuń